top of page

Povrchová úprava

Povrchová úprava nástroje ovlivňuje akustické vlastnosti, estetický dojem a hmatový pocit, který je v tomto případě velmi důležitý. Další věcí mechanická a chemická odolnost.


Akustické vlastnosti
Platí, že čím tenčí vrstva laku na nástroji je, tím více může rezonovat použité dřevo. Lak je materiál, který má jiné mechanické vlastnosti než dřevo. Rychlost šíření zvuku je jiná, má tendenci tlumit vibrace.  Nalakováním nástroje se mění jeho vlastnosti.
Povrch musí mít určitou tvrdost a pružnost. Příliš měkké nebo příliš tvrdé laky ovlivní negativně vibrace materiálu nástroje.


Optimální vlastnosti mají přírodní vosky a oleje.


Vosky a oleje:

 Tvoří velmi tenkou vrstvu, zachovávají tedy pocit dotyku dřeva. Nejraději používám tvrdé voskové oleje, které jsou velmi odolné. Případné opravy nebo obnova, je poměrně jednoduchá. Zvuk se mění jen nepatrně.

Nitrocelulózový lak:

 Tvoří středně silnou vrstvu, je ideálně tvrdý i pružný, akusticky velmi vhodný. Na omak velmi příjemný. Sušina 30 – 40%. Komplikace je nutnost pomalého nanášení jednotlivých vrstev. Velké procento rozpouštědla znamená, velmi zdlouhavý proces při zaplnění pórů dřeva u poréznějších materiálů. Těžko lze docílit lesklý povrch s uzavřenými póry.

Polyuretanový lak:

 Dvousložkový lak, který nabízí kompromis mezi vlastnostmi a náročností aplikace.
Vytváří středně silnou vrstvu ( 0,3 – 0,4 mm).  Je řazen mezi akusticky velmi vhodné povrchové úpravy. Sušina 40 – 60%.
Polyuretanové laky jsou přímým nástupcem nitrolaků, a to i po stránce výsledných vlastností.
Netrpí nedostatky nitrolaku, jsou trvanlivé, dobře se udržují. 

20160528_133.JPG
bottom of page