top of page

Snímače

Na nástroje  Vlčebasses osazuji bass pickups vlastní konstrukce.

Mám tak plnou kontrolu nad výsledným zvukem nástroje.

Pouzdra snímačů jsou vyfrézovaná ze dřeva. Magnety můžou být vystaveny, nebo kryté. U JB snímačú jsou plastové kryty.

Je možné osadit také snímače dle přání zákazníka od renomovaných výrobců.

Snímače jsou v podstatě cívky, ve kterých se vlivem kmitajících kovových strun indukuje velmi malý proud a tento signál je dále přenášen až k zesilovači.

20160528_094.JPG

Základní dělení snímačů:

  • singly SC – první typ snímačů, který se objevil. Jedná se o řešení s jednou cívkou. Zvuk je otevřený se spoustou detailů. Nevýhoda produkuje nežádoucí brum. Používá se ve dvojici krk- kobylka, s opačným vinutím a orientací magnetů funguje jako humbucker. Brum se zruší.

  • humbuckery HB – v roce 1957 – 1958 našla konečně firma Gibson způsob, jak odstranit brumění snímačů, nebo to aspoň částečně eliminovat. Ten vycházel z toho, že ekvivalentní zvukové vlny navzájem vertikálně obrácené se ruší. Snímač humbucker (hum = šum, bucker = zabiják, humbucker = zabiják brumu) jsou tedy dva singly z nichž jeden má obrácenou polaritu a opačné vinutí. Tím pádem je brum jednoho snímače opačný ke druhému, čímž se vyruší, zatímco zvukový signál se nemění. Cívky s magnety umístěné blízko sebe se navzájem uvliňují zvuk je oproti SC sevřenější má méně výšek je hutnější.

  • stack snímače – jsou konstrukčně singly s parazitní „odbrumovací“ cívkou vespod, zvukově to jsou singly s méně zvonivým charakterem. Zvuk je méně barevný než SC. Snímač má slabší výstupní napětí. Vhodné tam, kde chceme používat jednotlivé snímače samostatně, nebo pro nástroje s jedním snímačem.

  • split coil – Snímače mají dvě cívky. Každá cívka snímá část strun. (2 nebo 3) Cívky mají reverzní vinutí a opačné magnety . Jsou zapojeny v seriově brum se zruší. Zvukově jsou středovější se silným výstupem. Zvukově jsou poměrně agresivní a dobře se prosazují.
     

Materiál, konstrukce snímačů

Pro snímače používám AlNiCo V magnety a neodymové magnety s tyčovými pólovými nástavci . Vinutí u SC snímaců je přímo na magnety.

U ostatních typů je použitá izolace vinutí od magnetů , magnety vždy uzeměny , cívky mají stínění pro eliminaci brumu. Kostry cívek jsou z fíbru. Snímače jsou vakuově voskovány pro odstranění mikrofoničnosti. 

Kvalita vodiče

Kvalita navíjeného drátu má vliv na výsledný zvuk. Pokud se podíváte na některé neznačkové asijské snímače pod mikroskopem spatříte jejich „buřtovitost“. Vodič vypadá pod mikroskopem jako špekáčky…jeho průměr není konstantní a to má vliv na průtok proudu. Ideální drát by měl mít konstantní průměr po celé délce.

Na snímače používám drát Elektrisola AWG 42 a AWG43 podle konstrukce a požadovanéího zvuku snímače.

bottom of page